Gruodžio 3 – oji Tarptautinė žmonių su negalia diena. 1983 m. buvo pradėta aktyviai supažindinti plačiąją visuomenę su neįgaliųjų žmonių problemomis ir kovoti už tai, kad tokiems žmonėms būtų suteiktos vienodos teisės, kad jiems būtų sudarytos sąlygos pritapti visuomenėje. Bemaž po dešimt metų, 1992 m. pabaigoje, Jungtinių Tautų Organizacija paskelbė gruodžio 3 – ąją Tarptautine žmonių su negalia diena, kurios metu Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, organizuojami renginiai atkreipti dėmesį į neįgaliuosius, jų artimuosius, globėjus.
Ketvirtus metus iš eilės Tarptautinės žmonių su negalia dienos proga Šiaulių apskrities cerebrinio paralyžiaus asociacija (ŠCPA) kartu su aktyviais Šiaulių visuomenininkais 2019 m. gruodžio 3 dieną (antradienį) 13 val. organizuoja socialinę akciją „Aš ir Tu – tai MES!!!“ 2019.
Socialinės akcijos „Aš ir Tu – tai MES!!!“ tikslas – mažinti atskirtį tarp negalios paliestų bei nepaliestų žmonių, didinti bendruomeniškumą, inkliuziją, vienybę Lietuvoje bei Europoje. Šia akcija kviečiame visuomenę jungtis ir pasakyti, kad „Aš” – neįgalieji ir jų artimieji, „Tu” – asmenys, neturintys negalios arba artimo sąlyčio su ja ir „Mes” – lygiateisiai bendros visuomenės piliečiai, galintys ir turintys turėti teisę nesijausti kitokiu nei kiti. Juk bendrystė suteikia abipusio džiaugsmo ir didžiulį troškimą tobulėti.
Tarptautinės žmonių su negalia dienos proga, gruodžio 3 dieną 13 val. į Katedros aikštę Vilniuje kviečiame rinktis visus, kurie neabejingi socialinės atskirties mažinimui tarp neįgaliųjų ir negalios neturinčių. Tam, kad kartu sukurtume „gyvą“ simbolį „Neįgalusis“.
KAM TO REIKIA?
Kai kiekvieną dieną vyksta kova su turima negalia, kai nuolatos tenka kovoti dėl savo teisių, kovoti su kasdieniais rūpesčiais, rutina, neteisybe, tolerancijos stoka neįgaliųjų, jų artimųjų, globėjų atžvilgiu. Norisi būti pilnaverčiu visuomenės nariu, bet negali juo tapti, švietimo sistema, darbo rinka, tampa neįveikiama kliūtimi – visa tai skaudina ne tik pačius neįgaliuosius, bet ir jų artimuosius, globėjus.
Vos ne kiekvieną dieną tenka susidurti su žmonių (žmonių neturinčių negalės) neigiamu požiūriu į negalios „apdovanotus“ asmenis. Ar neįgalieji ir jų artimieji, globėjai ne žmonės? Jie taip pat nori mokytis, dirbti, kurti šeimas, tobulėti – nori tiesiog GYVENTI, o ne EGZISTUOTI.
Nei vienas neįgalus nepasirinko būti neįgaliu, nei vienas neįgalusis nėra kaltas dėl savo negalios, tačiau ne visi žmonės tai supranta, deja…
Šia akcija siekiama, kad pasaulyje išnyktų sienos tarp negalios turinčių ir jų neturinčių žmonių, nebeliktų patyčių, nevilties, baimės būti nesuprastam, atskirtam nuo visuomenės, kad artimiesiems auginantiems ypatingus žmones neplyštų iš skausmo širdis, kai mato, kaip jų brangūs žmonės kenčia. Visa širdimi norisi, kad šie žmonės nesigėdytų savęs, savo negalios, nekiltų klausimų: kodėl aš esu neįgalus? Kodėl aš esu kitoks nei kiti ir manęs nepriima?
Siekiama, kad šie ypatingi žmonės neužsidarytų lyg kokie nusikaltėliai, juk negalia nėra nusikaltimas.
SVAJONĖ – LIETUVOJE IR EUROPOJE GERA GYVENTI VISIEMS.
Prie akcijos kviečiame jungtis miestų, miestelių, rajonų savivaldybes, švietimo ir ugdymo įstaigas, NVO, asociacijas, verslo įmones, žiniasklaidos atstovus, geros valios žmones, kurie, tikime, yra neabejingi neįgaliųjų inkliuzijai ir svarbu, kad Lietuvoje ir Europoje būtų gera gyventi visiems, nes „Aš ir Tu – tai MES!!!“
Džiaugiamės, kad ketvirtus metus iš eilės akcijos globėjas LR Prezidentas Valdas Adamkus.
Idėjos iniciatorė
Vidmantė Raustytė (Šiauliai).
Akcijos tikslai:
Mažinti atskirtį tarp negalios paliestų bei nepaliestų žmonių Lietuvoje ir Europoje.
Didinti bendruomeniškumą, inkliuziją, vienybę Lietuvoje ir Europoje.
Skatinti toleranciją neįgaliųjų, jų artimųjų, globėjų atžvilgiu.
Ugdyti, formuoti objektyvią visuomenės nuomonę apie neįgaliuosius, jų artimuosius, globėjus.
Skatinti tarpusavio bendravimą ir bendradarbiavimą.
Vykdyti bendradarbiavimą tarp įvairių bendruomenės atstovų.
Inicijuoti akcijos tęstinumą ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje.
Akcijos uždaviniai:
Sukurti „gyvą“ ženklą „Neįgalusis“ skirtingų miestų, miestelių, įstaigų, organizacijų viešose vietose Tarptautinės žmonių su negalia dienos proga.
Mokyti tolerancijos, pilietiškumo tarp įvairių bendruomenės atstovų, skatinti tarpusavio bendravimą ir bendradarbiavimą.
Suorganizuoti renginį akcijos pristatymui.
Inicijuoti akcijos tęstinumą ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje.